Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zapowiedź strajku generalnego w PKP

Treść

Krajowy komitet protestacyjny kolejarzy podsumuje dziś wyniki ogólnopolskiego referendum dotyczące ewentualnego rozpoczęcia strajku generalnego w PKP. Jeżeli będą one zbliżone do uzyskanych cząstkowych rezultatów głosowania na Śląsku, podjęcie przez pracowników PKP takiej właśnie formy protestu stanie się faktem. Dzisiaj mamy poznać termin i sposób jego przeprowadzenia.

Wojciech Gumułka, rzecznik śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" potwierdził, iż za strajkiem opowiedziało się blisko 97 proc. uczestników referendum. Frekwencja przekroczyła 55 proc. Głosować w regionie mogło ponad 23 tysiące osób zatrudnionych w spółkach branży kolejowej.
W referendum pracownicy kolei odpowiadali na pytanie: "Czy jesteś za podjęciem bezterminowego strajku generalnego na sieci PKP w obronie miejsc pracy, których utrata nastąpi w wyniku podjęcia przez rząd i zarząd PKP S.A. działań sprzecznych z porozumieniem z dnia 10/11 lipca 2003 roku?". Zdaniem kolejarzy, rząd nie wywiązuje się z zawartej wówczas umowy. W projekcie przyszłorocznego budżetu nie przewidziano na zapowiadanym poziomie dotacji do przewozów regionalnych i międzywojewódzkich. Brakuje także 500 mln zł na utrzymanie infrastruktury kolejowej, co doprowadzi do sukcesywnego pogarszania się jej. Kolejarze źle oceniają także plany rozbicia spółki Przewozy Regionalne na mniejsze firmy przewozowe i przekazanie ich samorządom. Ich zdaniem, nie pójdą za tym pieniądze. Kolejarskie związki zawodowe twierdzą też, że bez konsultacji ze stroną społeczną czynione są przygotowania do sprzedaży jedynej dochodowej w Grupie PKP S.A. spółki PKP Cargo.
Jak powiedział nam Henryk Sikora, przewodniczący Okręgowej Sekcji Kolejarzy małopolskiej "Solidarności", w referendum na terenie Małopolski i Podkarpacia wzięło udział niemal dwie trzecie kolejarzy, czyli około 8 tysięcy pracowników. Około 98 procent głosowało za strajkiem generalnym w obronie miejsc pracy.
W trwającym od 8 do 15 października referendum w całym kraju głosować mogło ogółem około 148 tysięcy pracowników przedsiębiorstw kolejowych. Dzisiaj poznamy termin i sposób przeprowadzenia protestu.
Zdaniem Czesława Głogowskiego, rzecznika zarządu PKP S.A., projekt ewentualnej prywatyzacji Cargo, jednej z kolejowych spółek, będzie konsultowany ze związkami zawodowymi. Do końca października zarząd PKP ma przedstawić rządowi nowy program dalszej restrukturyzacji i prywatyzacji swoich spółek.
Roman Motoła

Rozmowa z Henrykiem Sikorą, przewodniczącym Okręgowej Sekcji Kolejarzy małopolskiego NSZZ "Solidarność", w dziale "Polska".
Nasz Dziennik 22-10-2003

Autor: IAP